Bu Korku Bu Kadına Ömür Boyu Yeter…


VİDEO İÇİN AŞAĞI KAYDIRIN

Bizonlar hakkında kısa bir bilgi

Bizon Nedir? Nerede Bulunur? Özellikleri Nelerdir?
Amerika bizonu veya başka bir deyimle ova mandası, bir zamanlar Kuzey Amerika’nın ovalarında dört milyon başlık sürüler halinde dolaşırdı. Bir tek sürü çok kere 40 kilometre eninde ve 80 kilometre uzunluğunda bir saha kaplardı. Beyazların bu kıtaya ilk gelişlerinde Kuzey Amerika’daki bizonların tekmil nüfusu altmış milyon olarak tahmin edilmiştir.

Amerika’nın tarihi yollarından birçoğu Amerika bizonları’nın takip ettiği yollardır. Bu hayvanlar kıtadaki en emin dağ geçitlerini ve en müsait yerleri bilir ve buralardan geçerlerdi. Bugünün çelik ve beton yolları da eskiden Amerika bizonlarının çiğnediği yerlerden geçmektedir.

Tipik Amerika bizonu bir ova hayvanıdır. Bol suyla beslenen açık, ağaçsız ve yassı arazileri sever. Amerika bizonları’nın bir zamanlar en kalabalık oldukları merkez, bol sulu ve ormansız Mississippi nehri vadisiydi. Milyonluk Amerika bizonu sürülerine yalnız burada rastlanırdı. Bununla beraber Amerika bizonları, susuz çöllerin ve Pasifik kıyı şeridinin dışındaki bütün Birleşik Amerika bölgelerinde dolaşırlardı.

Çok iri bir başı ve boynu ve hörgüçlü omuzları bulunan Amerika bizonu, özellikle kaba etleri bölgesinde şaşılacak derecede dar yapılı bir hayvandır. Uzun ve dağınık kıllardan meydana gelmiş bir pelerin, başını, boynunu ve ön bacaklarını örtmekle beraber, omuzlarında birdenbire son bulur. Yetişkin erkeklerinin çenesinde uzun bir siyah sakal göze çarpar. Hayvanın vücudunun geri kalan kısmı nispeten kısa ve sık tüylerle örtülüdür.

Kısa ve kalın boynuzları dışarıya ve yukarıya doğru kıvrılır, kısa sayılabilecek kuyruğunun ucunda ise uzun kıllardan meydana gelen bir püskül bulunur.

Orta büyüklükteki yetişkin erkekler omuz hizasında 150 -155 santim boyunda veya biraz daha uzun ve yaklaşık olarak 800 kilo ağırlığındadır. Amerika bizonları’nda rekor ağırlık 1 500 kilodur. Dişiler çok daha ufak olup ağırlıkları da 350 ile 450 kilo arasında oynar.

Hayvanın postunun rengi genellikle başta ve omuzlarda siyaha dönen zengin bir koyu kahverengidir. ilkbaharın ve tüylerin dökümü mevsiminin gelmesiyle hayvanın siyah pelerininin rengi solar ve soluk bir sarımsı kahverengi olur.


Like it? Share with your friends!

1
, 1 points

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Korku Bu Kadına Ömür Boyu Yeter…

log in

reset password

Back to
log in
All for Joomla All for Webmasters